Filizlendir

  1. Anasayfa
  2. Makale
  3. Filizlendir
Filizlendir

Filizlendir

Filizlendir

Baklagil, tahıl gibi tohum olarak tükettiğimiz besinleri yeni bir tüketme biçimi. Tohumun uykuda olan bir organizmadan canlı bir organizmaya dönüşüm sürecidir filizlendirme. Peki neden baklagilleri filizlendirerek tüketelim?

Baklagiller zengin birer bitkisel protein kaynağı olup, vücudumuz için yararlı vitamin ve mineralleri içerir. Baklagillerin diyette kullanımı kolon kanseri, hemoroidler, safra taşları, koroner kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa karşı koruyucu olarak rol oynamaktadır. Aynı zamanda içerdiği diyet lifleri sayesinde kandaki kolesterol seviyesini düşürmektedir. Baklagiller birçok yararlı besin içerdiği gibi aynı zamanda gaz yapıcı etkileri olan anti-besinsel faktörleri (tripsin inhibitörleri, fitat ve hemaglutinin vb.) de içermektedir. Anti-besinsel faktörlerin varlığı; proteinler, nişasta ve mineraller gibi besinlerin emilimini engellediği gibi sindirilebilirliğini de azaltır.  Hal böyle olunca “baklagillerin içeriğindeki besin öğelerinden nasıl daha fazla faydalanabiliriz? “ diye düşünen bilim insanları filizlendirmeyi tercih etmişler.

Çimlendirilmiş baklagiller ve filizler tohumlarına nazaran kayda değer ölçüde yüksek seviyede vitamin içermektedirler. Bunlar zengin C vitamini kaynaklarıdır. Yapılan çalışmalarda taze maş fasulyesi filizlerinin her 100 gramda 50 miligramdan fazla askorbik asit (C vitamini) içerdiklerini belirtmiştir. Ayrıca filizlendirme  esnasında filizlerin zengin birer B-12 vitamini kaynağı olduklarının altı çizilmiştir.

Çimlendirilmiş güvercin bezelyesi, börülce ve fasulye ile yapılan çalışmalarda aynı türlerin tohum haline kıyasla yukarıda bahsedilen ant-besinsel faktörlerde belirgin bir düşüş görülmüştür. Aynı zamanda bu baklagillerde kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi vücut için yararlı mineraller içerir.

Soya filizi, steroller, tokoferoller, mineraller, lipidler ve fenolik bileşikleri içerir. Çalışmalar, bu filizlerin osteoporoz riskini azalttığını ve menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Bu tohumlar aynı zamanda östrojeniktir.

Genel olarak çalışmaların sonucunda filizlendirilmiş baklagillerin antioksidan özelliği artmıştır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, inhibisyon yoluyla oksidasyonu ve hücre hasarını önler, oksidatif süreci geciktirir. Baklagillerin filizlendirilip tüketilmesi insanda oksidatif stres nedeniyle oluşan birçok hastalığı önleyebilir. Toplum olarak damak zevkimize uyar mı? Bilemiyorum. Yeni tatlar denemeyi sevenlere, tükettiği besinin içeriğinden daha fazla faydalanmak isteyenlere önerilir. Sağlıkla kalın.

Yazar : Diyetisyen Nesrin Çapar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

error: Kopyalama Yapamazsınız !